środa, 9 lipca 2014

Informacja turystyczna oraz strony internetowe z zakresu autostopu

Pojęcie informacji zazwyczaj rozumiane jest jako treść (znaczenie) wiadomości przekazywanej od nadawcy do odbiorcy i wyrażonej w odpowiednim języku lub kodzie. Natomiast, wbrew przyjętemu potocznie rozumieniu tego słowa, informacja jest niezwykle szeroką kategorią.[1] Towarzyszy ona wszelkim przejawom życia codziennego, gospodarce, nauce, kulturze itp. Przyjmuje się zatem informację naukową, kulturalną, gospodarczą itp. W sposób podobny wyodrębniono informację turystyczną, która związana jest z wszelkimi przejawami zjawisk turystycznych. Traktuje się ją jako jedną z potrzeb wyższych odczuwanych w związku z uprawianiem turystyki, zarówno przed, po jak i w trakcie wyjazdu turystycznego.

Głównym źródłem informacji turystycznej, rad i pomocy dla autostopowiczów jest Internet. Fora i strony internetowe, także te stworzone na portalach społecznościach, dostarczają potrzebnej wiedzy dotyczącej m.in. miejsc, w których potencjalnie najłatwiej zatrzymać kierowcę udającego się w obranym przez autostopowicza kierunku. Ponadto zawierają wskazówki o miejscach na darmowy nocleg czy zakup taniego wyżywienia. Kolejnym źródłem informacji dla podróżujących są opowiadania, opisy podróży, pamiętniki umieszczane w Internecie oraz publikowane jako wydawnictwa książkowe. Informacją służą także podwożący kierowcy, lubiący często zachwalać atrakcje oraz kuchnię własnego regionu.

Współcześnie, w epoce „smartfonów” i tabletów, autostopowicze mają możliwość korzystania z darmowej aplikacji przeznaczonej dla urządzeń z systemem Android – „Yanosik Autostop”. Stanowi ona rozwiązanie, łączące ogromną społeczność użytkowników aplikacji „Yanosik” z autostopowiczami, którzy mogą skorzystać ze wspólnego przejazdu. Autostopowicz po zalogowaniu się wpisuje cel podróży. Za pomocą GPS w urządzeniu, które używa stopujący, zostaje oznaczony ze statusem „Oczekuję na pojazd” na mapie widocznej przez kierowców korzystających z aplikacji. Ci, znajdujący się w okolicy, otrzymują powiadomienie o dokładnej lokalizacji autostopowicza. Kierowcy mają możliwość wykonania połączenia telefonicznego do podróżującego okazją lub odebrania go bezpośrednio z miejsca, w którym się znajduje. Status „oczekuję na pojazd” może być anulowany przyciskiem „zakończ oczekiwanie”. Po 30 minutach aplikacja wysyła zapytanie o aktualność statusu. Brak odpowiedzi w przeciągu minuty powoduje automatyczną anulację. Aplikacja jest jedną z perspektyw rozwoju zjawiska w przyszłości. Do dnia dzisiejszego brakuje zaś wersji aplikacji przygotowanej dla innych niż Android systemów.

Autor niniejszej pracy skupił się jednak na najpowszechniejszym wśród autostopowiczów medium informacyjnym – Internecie. Sprawdził on ilość wyników hasła „autostop” w wyszukiwarce internetowe Google. W dniu 13 kwietnia 2014 roku było to około 1 530 000 stron, co wskazuje na ponad trzykrotny wzrost w stosunku do dnia 11 stycznia 2009 roku (wynik na poziomie około 450 000), kiedy wykonano identyczne badanie[2]. Autor dokonał przeglądu dziesięciu pierwszych stron, zaproponowanych przez system Google, jako najtrafniejsze wyszukania. W dalszej części zaproponowano natomiast inne, wybrane w sposób subiektywny.

1.      http://www.autostop.com.pl/ - strona wymiany informacji dla osób podróżujących po Polsce i Europie, na której kierowcy mogą oferować podwiezienie, a autostopowicze przeglądać ogłoszenia kierowców czy zgłaszać potrzebę przewozu na określonej trasie. Przejazdy są zarówno darmowe jak i płatne (zjawisko caropoolingu, por. rozdział 5.1).

2.      http://www.carpooling.pl/ - strona oferująca podobne treści do opisanej powyżej.

3.      http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostop - opis hasła encyklopedycznego zawierającego ubogie informacje o historii autostopu w Polsce oraz zjawisku we współczesnych czasach.

4.      http://www.autostoprace.pl/ - oficjalna strona Wyścigu Autostopowego „Autostop Race” (por. rozdział 5.2).

5.      http://www.autostop.pl/ - strona działająca na zasadach porównywalnych z pierwszą oraz drugą pozycją na niniejszej liście.

6.      http://autostopem-przez-zycie.pl/ - blog internetowy autostopowych podróży Przemysława Skokowskiego (por. rozdział 2.3).

7.      http://autostopem.mazury.info.pl/ - kolejna pozycja dotycząca nieklasycznej formy autostopu, a jej płatnej odmiany – carpoolingu.

8.      https://www.youtube.com/watch?v=lW_XYk-Xc94 – piosenka pt. „Autostop” w wykonaniu Karin Stanek

9.      https://www.facebook.com/autostoprace - oficjalny fanpage na portalu społecznościom Facebook Wyścigu Autostopowego „Autostop Race”.

10.  http://www.gratka.pl/ogloszenia/przejazdy--autostop/3/341,,,lista.html – strona z ogłoszeniami tanich przejazdów, kursów autokarowych, odsprzedaży biletów.


Połowa z pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwarki Google to strony skupiające się na coraz powszechniejszym zjawisku carpoolingu, odpłatnej formy autostopu. Osoby preferujące autostop w klasycznej formie, szukając informacji o autostopie mogą skorzystać z poniższych stron internetowych:

1.      http://hitchwiki.org/ – strona stworzona przez i dla podróżujących autostopem, zawierająca informacje, zapowiedzi wydarzeń, mapę z wyznaczonymi miejscami do łapania stopa oraz opiniami na ich temat. Strona, od której warto rozpocząć przygotowania do wyjazdu.

2.      https://www.facebook.com/groups/autostopowicze/ - grupa “Autostopowicze, czyli MY” na portalu społecznościom to zbiór niemal wszystkich praktycznych informacji o autostopie z całego świata. Grupa w dniu 14.04.2014 liczyła 12765 członków. Jest częścią forum www.autostopowicze.org.

3.      https://www.facebook.com/groups/podroznikposzukiwany/ - grupa „Podróżnik/ Podróżniczka poszukiwani” służy do szukania kompanów podróży, w szczególności autostopowej.

4.      http://www.milionporad.pl/porady/turystyka/18/Autostop_-_porady_dla_poczatkujacych - strona zawierająca wskazówki dla autostopowiczów dotyczące tego, gdzie się zatrzymywać, jak postępować z bagażem, jak pytać, gdy kierowca się zatrzyma. Znaleźć tu można informacje o jeździe nocą, tabliczkach autostopowych, noclegu, higienie, działaniu CB radia, współautostopowiczach, bezpieczeństwie itd. 

5.      http://www.autostopem.net/ - serwis z poradnikiem i mapą dla autostopowiczów, artykułami, opowiadaniami i dowcipami związanymi ze zjawiskiem, obszerną galerią zdjęć oraz ogłoszeniami o poszukiwaniu kompana wyprawy. 


Skutecznym sposobem znalezienia odpowiedzi na pytania o podróż w konkretnym kierunku jest czytanie blogów podróżników, którzy dany region odwiedzili już autostopem. Wybrane zostały opisane w rozdziale 2.3.

Pomimo szerokiego wachlarza instrumentów realizacji zadań biur informacji turystycznej nie stanowią one większego znaczenia w pozyskiwaniu praktycznych i stricte autostopowych informacji dla uczestników zjawiska.


----------
Tekst jest częścią pracy dyplomowej licencjackiej pt. "Zjawisko autostopu we współczesnej turystyce" (Nycz 2014). Aby przeczytać całość skontaktuj się z Autorem. 
[1] Kuczek Z. Walas B., 2004. Promocja i informacja turystyczna. Wydawnictwo Proksenia, Kraków. Str. 151
[2] Ciążela J., 2010. Autostop jako zjawisko społeczne – czynniki funkcjonowania. Poznań. Str. 30

Layout by Tyler