środa, 9 lipca 2014

Styl życia osób podróżujących autostopem

Styl życia to jedna z kategorii socjologicznych trudnych do zdefiniowania, posiadająca wiele znaczeń, zawierająca w sobie zachowania społeczne nienadające się do precyzyjnego zmierzenia.[1] Twierdzi się, że „…styl życia znamienny dla pewnej zbiorowości ludzkiej jest charakterystycznym sposobem bycia w społeczeństwie. Jest to zespół codziennych zachowań członków owej zbiorowości, umożliwiający ich społeczną identyfikację…”[2] Nie inaczej jest z osobami podróżującymi autostopem, których wyróżniać może sposób odżywiania, wybór miejsca noclegowego czy ubiór.

Podróż autostopową cechuje nieprzewidywalność, stąd zaplanowanie noclegów przez uprawiających zjawisko jest zadaniem niezmiernie trudnym. Problem ten autor opisał w rozdziale 4.5.

Osoby przemierzające świat okazją często chcą wydać jak najmniejsze kwoty na wyżywienie. Robią więc zakupy jedynie w dużych i tanich hipermarketach, bądź liczą na pomoc w tej kwestii ze strony podwożących lub nocujących, co nierzadko ma miejsce. Oferta darmowego, ciepłego posiłku ze strony kierowcy jest jednym z podstawowych bonusów tej formy podróżowania. „… Najczęściej fundują go kierowcy TIR-ów, którzy zabrali pasażera w trasę, lecz muszą zrobić sobie przerwę z powodu przepisów…”[3] Rzadkość stanowią ci, stołujący się za własne pieniądze w restauracjach.

Współcześni autostopowicze mają świadomość, że na czas oczekiwania na kierowcę ma wpływ m.in. ubiór. Powinien być on schludny, w jasnych lub intensywnych kolorach, widocznych z daleka. Pomimo owej wiedzy problemem w wielodniowej podróży może być brak węzłów sanitarnych, potrzebnych do odświeżenia wyglądu. Osoby wyruszające na podróż autostopową muszą godzić się również na tego typu niedogodności.

----------
Tekst jest częścią pracy dyplomowej licencjackiej pt. "Zjawisko autostopu we współczesnej turystyce" (Nycz 2014). Aby przeczytać całość skontaktuj się z Autorem. [1] Romanowska-Tołłoczko A., 2011. Styl życia studentów oceniany w kontekście zachowań zdrowotnych. Hygeia Public Health, Nr 46(1).
[2] Siciński A., 1987. Styl życia: przemiany we współczesnej Polsce. PWN, Warszawa. Str. 13-14
[3] Bułka T., 2009. Jak podróżować autostopem. Praktyczny poradnik. Wydawnictwo EscapeMagazine, Wydanie pierwsze, Toruń. Str. 71

Layout by Tyler